pátek 28. října 2011

Výlet s Elinkou

Dne 10.10. jsem si zakoupila dvě jízdenky na vlak. Nebyly to ale ledajaké jízdenky, byly od Lidla a to hlavní je, že stály JEN 199 Kč a mohli jste na ně jet kamkoliv během 28. nebo 29.10. vlastně jste jeden z těchto dnů mohli projezdit vlaky nebo tak jako dnes my s Elinkou.

Dlouho jsme se, jako dvě nerozhodné osoby, nemohly rozhodnouti, kam pojedeme. Zavrhly jsme předem směr jih (již prošmějděné) a sever (nic moc zajímavého). Zbýval západ a nebo východ. Zpočátku převažovala idea východu- na Olomouc a potom jeho okolí. Ale nakonec zvítězil Elinčin nápad na Karlovy Vary a lázeňské okolí.
Po dalším dlouhém dojednávání jsme se dobraly výsledku- pojedeme do Karlových Varů odtamtud do Bečova nad Teplou a odtamtud do Mariánských Lázní.
Sešly jsme se v nekřesťanskou hodinu (v 5:05) na hlaváku a již v 5:19 nasedaly do vlaku směrem Karlovy Vary. Hledaly jsme kupé, které bude volné a také jsme nakonec našly, ale nebylo ideální (to ani zdaleka) - hrozně to tam smrdělo. Vyvětraly jsme tedy, ale pak nešlo zavřít okno a tak jsme po zbytek jízdy trochu mrzly. I přes to, že s námi v kupé seděli ještě dva muži, které nenapadlo okno zavřít- na ně přeci netáhlo, že...
Oběma se nám podařilo jistou část cesty prospat. Já se vzbudila když svítalo a velice mě rozladil pohled ven. Bylo tam opravdu ošklivo a ještě k tomu to nevypadalo na brzké zlepšení. Ale nakonec jsem se s tím nějak musela smířiti.
Před koncem cesty se vzbudila i Elinka a tak jsme zdárně vystoupily. Nevěděly jsme kam máme jít, ani jedna jsme si nenastudovaly nic Karlových Varech. Sice jsme tam již obě byly, ale ani jedna jsme si moc nepamatovaly (ikdyž Elinka si poté na něco vzpomněla), ale hlavně jsme neznaly cestu z nádraží. Držely jsme se tedy davu, ten nás naštěstí dovedl dolů do města. Tam jsme zjistily, že jsme vystoupily na Horním nádraží a tedy že musí existovat i nějaké Dolní.
Ve městě jsme se chvilku tak trošku snažily zorientovat, našly jsme nějakou mapu a uvědomily si, jak jsme po dlouhé době zase za turistky. Vyrazily jsme směrem ke kolonádě, protože to byl předmět našeho zájmu.
Po cestě jsem objevila obchod s lázeňskými oplatkami a co bych to byla za turistku, kdybych si nedala oplatku. Byla teplá cukrová a stála mě 5Kč, pokud bych ji chtěla s krémem byla by o dvě koruny dražší. Oplatka mi docela chutnala a tak jsme pokračovaly v cestě na kolonádu.
Tam jsme po nějaké chvíli dorazily, objevily jsme první minerální pramen (Hadí pramen) a odhodlaly se ochutnat- byl pěkně hnusný.
Takhle jsme postupně ochutnaly ještě několik dalších, ale vždy se stejným výsledkem a to, že jsou všechny hnusné. Dokonce i vřídlo, které se nám s Elinkou oběma moc líbilo. To se při teplotě 70 stupňů Celsia nedá pít, ale čím je studenější tím je snad ještě horší.
Posilněny tímto zážitkem jsme objevily Grandhotel Pupp, já si ho jako správná turistka vyfotila a pokračovaly jsme v prohlídce dále. Našly jsme náhodou pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla, který byl velice hezký. A potom jsme se vydaly směrem k nádraží. Hledaly jsme Dolní nádraží, ale nenašly. Došly jsme tedy na to horní, kde jsme zjistily, že vlak do Bečova jezdí jen z toho dolního. A tak jsme musely jít hledat tedy to dolní. To jsme našly, ale mezitím nám ujel vlak a tak jsme měly dvě hodiny času a došly si na horkou čekuládičku. Ta byla moc dobrá a ani ne moc drahá- 44Kč.

Potom jsme nasedly na vlak, tentokráte to byl vlak velice hezký a připomínal nám pražské metro. Dojely jsme do Bečova a vydaly se hledat tamější hrad-zámek.
Moje maminka mi totiž poradila, že je tam nějaká velice zajímavá expozice relikviáře sv. Maura. A měla, ostatně jako vždy, pravdu. Relikviář je opravdu zajímavá podívaná. Prohlídkový okruh číslo 1, který jsme ve Státním hradě a zámku Bečov absolvovaly stojí 80Kč pro studenta a trvá 45 minut. Dozvíte se o historii relikviáře a nakonec ho i uvidíte, ale dejte si pozor je přísně střežen! :) Opravdu se jedná o skvost. Představovala jsem si ho jako nějakou maličkou krabičku na kosti, ale jeho velikost mě zaskočila. Musí mít přes metr. A to si představte, že pokud jej zrestaurovat trvalo bezmála 11 let, kolik let muselo trvat jej během 13.století vytvořit? Rozhodně stojí za to jej vidět...
Potom jsme si zašly na dorta a následně se vrátily na vlak směrem Mariánské Lázně. Vlak má však výluku a tak jsme jely autobusem, na který lístek platil též.
V Mariánských Lázních se znovu opakovalo nevědění, kam jít. Nepamatovaly jsme si, kde že je tam kolonáda a kam se tedy máme vypravit. Nakonec jsme vybraly směr a bylo to správně, orientovaly jsme se podle autobusu č. 7.
A tak jsme po určité době došly, díky Eliščinu vedení, k zamýšlenému cíli- kolonádě.
Byla tam spousta lidí, mnohem více nežli bylo ve Varech. Hrála tam dokonce i hudba, ale byla indiánská. Znovu jsme ochutnaly spoustu pramenů a znovu jsme musely konstatovat, že nám nechutnají. Jediný přijatelný byl Rudolfův pramen, který jsme si načepovaly do lahviček na domů. No a potom jsme se začaly pomalu vracet, tedy ještě se zastávkou v obchůdku s oplatkami- chtěla jsem si koupit další, přeci nevynechám možnost dát si oplatku. Tahle byla ještě lepší nežli ta ve Varech, dala jsem si teplou lískooříškovou za 9Kč.
A také jsme si došly koupit něco k jídlu čekala nás totiž ještě dlouhá cesta domů. Došly jsme na nádraží, které je mimochodem velice hezky zrekonstruované a moderní, sedly si na nástupiště a jedly. Potom přijel vlak, my nasedly a měly jsme po celou cestu kupé jen a jen pro sebe. Dokonce to bylo mnohem lepší kupé nežli na začátku dne- bylo čistší, voňavější (až na mé nohy) a modernější.
Cesta zpět ubíhala až překvapivě rychle, povídaly jsme si s Elinkou a najednou jsme byly na Smíchově a pak na hlaváku. Tam jsme se po společně stráveném dobrodružství rozdělily, každá jsme mířily na jinou stranu metra.

Celý výlet se mi velice líbil. Jen mě trochu zaskočilo, jak moc jsou hlavně Vary plné Rusů. Není tam snad jediný nápis pouze v češtině. Všechno je přeloženo do ruštiny nebo spíše napsáno rusky a pro pořádek přeloženo do češtiny. A to je odporné. Nechci vypadat (působit) jako xenofob, ale co je moc to je opravdu moc.
To však nesouvisí s tím, že jsem si to velice užila. Doufám, že Elinka také. :)

středa 26. října 2011

Deštník

Dneska právě dneska se mi ztratil můj oblíbený deštník.
Ten deštník, který se mnou zažil skautskou akademii a moje "vystupování" na písničku Pátá právě teď odbila. Byla to taková předělávka na http://www.youtube.com/watch?v=HmBEWkUWeo8&feature=related.

Bylo to naše sýkorčí vystoupení, měly jsme letní šaty a tancovaly s barevnými deštníky. Mohlo mi být takových třináct a bylo to fajn. Ikdyž jsem to tam trošku popletla a jako jediná si u toho zpívala, ale stejně se to líbilo...
A teď jsem ho ztratila. Achjo!
Vypadal podobně, jako tenhle, ale jen podobně. Ten samý to není a ikdyby ho teď někde prodávali už to nebude ten stejný. Ten z akademie...
Kdybyste ho tedy někde na stanici metra A Muzeum viděli, vraťte mi ho, prosím. Pro nálezce je to "jen" deštník, ale pro mě je to dlouholetý kamarád do deště...

neděle 23. října 2011

Afrika párty

Dne 20.10. 2011 se uskutečnila obdoba Plesu Afrika pod jménem Afrika párty. Nebylo to v Lucerně, jako minulé ročníky, ale v klubu Roxy.
A protože jedno z OS, které akci pořádaly bylo i to, ve kterém jsem dělala svou školní praxi a myslím (tedy doufám), že jsem se tam i tak trošku skamarádila , měla jsem tu možnost se k tomu nachomýtnout.
Již měsíc dopředu jsem věděla o datu a místu konání, ale až 14 dní předem byla informační schůzka ohledně věcí, se kterými je potřeba pomoci. Přišla jsem tam, nafasovala si spoustu letáčků a zavázala se, že je roznesu na spoustu míst. Ale hlavně tam, kam často chodím. Hned druhý den jsem si koupila tu trhací lepenku a výlep mohl začít.
Dala jsem letáček k sobě do školy, do čajovny, do fitka, kamarádkám do škol, bráchovi ať je vylepí dokonce jsem zaúkolovala i maminku, aby nějaké vylepila. Věnovala jsem tomu den, kdy jsem jezdila po fakultách UK (hlavně těch v centru) a vylepovala letáčky- na PrF, PedF, FF i MatFyz. Opravdu jsem se snažila, aby si jich někdo všiml. Nosila jsem je všude sebou a při příležitosti je vylepila na frekventovaném místě. A také jsem se snažila agitovat své spolužáky, ikdyž asi ne dostatečně. Tu další agitaci zařídila moje vyučující paní Měrotská.
Tím končila moje předakcová pomoc...

V den akce jsem na místo dorazila ve čtyři, podle rozpisu služeb. V klubu už bylo rušno, protože tam bylo mnoho lidí, kteří přišli pomoci stejně tak jako já. Jedni nafukovali balónky (k nim jsem se potom i se svými spolužačkami přidala), jiní aranžovali Fair-Trade výrobky a další zase pomáhali s kapelami. Nafukování balónků byla docela namáhavá práce, to myslím opravdu, na plíce to byla docela makačka a potom ještě na ruce, to zavazování potmě bylo složité. No a potom jsme je pověsili podle přesných instrukcí přihlížejících :)
Potom jsme si sedli a čekali. Dostali jsme takové ty pásky na ruku, aby bylo vidět, že jsme tamější "pomoc" a měli tak přístup i ke kapelám (ale nikdo toho nevyužil pokud vím). Ostatní "normální" návštěvníci měli pouze své lístky a žádné pásky, takže po opuštění Roxy se nemohli vrátit zpět. Část z pomáhajících šla hlídat prostor pro kapely, aby tam nechodili nepovolaní lidé a věci kapel zůstaly bez újmy. Já šla nahoru k východu pomoci s lístky. Bylo totiž předpokládáno, že dorazí okolo 300 lidí (nebo více), protože do Lucerny jich přišlo tak 1200- ale to byl pátek a Lucerna...
No a nahoře jsem stála s ještě s třemi pomáhajícími. Dvě zařizovaly pásky pro kapely a lidi na Guest listu a my obyčejné návštěvníky. Měly jsme vytisknuté lístky od Ticketpro a pro sponzory razítko na ruku. Stály jsme u dveří a byla tam opravdu zima, ale naštěstí tam bylo takové to přenosné topení na proud, takže to šlo přežít. A další osobou stojící u vchodu byl securiťák. Později jsem si s ním povídala, byl docela milý, ale dost ukecaný a sdílný :)
Okolo sedmé přišli asi dva lidi, koupili si lístky a sešli dolů. Po několika minutách dorazili další tři. Trousilo se to velice pomalu. Kolem půl osmé jsem opustila toto stanoviště a vydala se se svojí spolužačkou do Palladia koupit si něco k snědku, protože potom nás čekala společná směna hlídání backstage (místa pro kapely). Koupily jsme si kyblík v KFC a vrátily se zpět. Šly jsme na místo, kde jsme vystřídaly jiné dvě moje spolužačky. Seděly jsme tam, jedly a povídaly si a ta hodina nám ubíhala docela rychle. Pak dokonce přišla i holka, co měla být po nás, my ji poslaly pryč, ještě jsme si chvilku poté povídaly.
No a potom jsem šla zase nahoru k lístkům, kouknout se, jak to jde. Nechtělo se mi být dole, bolela mě z toho kouře hlava a tam nahoře byl vzduch. Sice studený, ale vzduch.
Jediná chvíle, kdy mě mrzelo, že nejsem dole bylo když hrála ta jedna kapela. Nebyla to přímo kapela, ale spíše uskupení bubeníků. Hráli na ty africké bubny a byli opravdu, ale opravdu dobří. Ještě k tomu u nich do rytmu tancovaly nějaké holky, které tomu dodávaly tu správnou atmosféru. A potom se holky stáhly do pozadí a začali tam tancovat dva černoši, a ti byli naprosto úžasní. Předháněli se, kdo udělá lepší trik a byla sranda na ně koukat. Byli opravdoví "šoumeni" :) Bohužel však nevím jméno té kapely, takže ji nemohu doporučit...
Potom následovala tombola. Vím to, protože jsem se tam byla podívat s lístkem toho sekuriťáka. On totiž nesměl opustit místo a tak jsem mu nabídla, že tam dojdu. Ale nic nevyhrál...
Tak jsem se vrátila nahoru. Psala jsem si SMS s Míšou a dohodli jsme se, že mě dojde vyzvednout. A tak se také stalo. Vlastně jsem většinu večera strávila nahoře u vchodu. I přesto, že nepřišlo vůbec tolik lidí, kolik se očekávalo takže nebylo nutné, abych nahoře pomáhala stejně jsem se tam motala. Přišlo totiž tak 80 lidí. Což je velice, ale velice málo a nepokrylo to náklady, které do toho byly vloženy.

Jen mám špatné svědomí, že jsem je opustila tak brzo. Okolo půl dvanácté, měla jsem totiž hlídat backstage místo jednoho človíčka, který už musel jít. Ale já na to nějak zapomněla a když jsem se ptala, zda už můžu jít nějak mě nenapadlo, jestli to stále platí či nikoliv. Takže jsem odešla bez toho, abych to zjistila a teď mě to mrzí. A také jsem jim nepomohla s úklidem, ale bylo mi řečeno, že můžu jít tak jsem šla...
Jinak se mi Afrika párty líbila a je škoda, že nepřišlo více lidí. Už kvůli těm OS a kvůli kapelám, asi čekali větší zájem. Prý to bylo chybou propagace, ale já dělala co mohla... (snažila jsem se dělat)

čtvrtek 20. října 2011

Drž mě pevně, miluj mě zlehka...

Dne 18.10. 2011 jsem se zúčastnila svého již druhého setkání s mým oblíbeným spisovatelem R. Fulghumem.
Tentokráte jsem ho měla možnost vidět dokonce nadvakrát. Poprvé na autogramiádě jeho knihy a podruhé na divadelním představení pod projektem Listování.

Začnu popořadě. Koupila jsem si jeho knihu v pondělí 17. a pevně jsem doufala, že nebude vadit, že ji nemám z Václavského Luxoru, kde se měla nazítří autogramiáda konat.
Již od dvou hodin odpoledne jsem byla natěšená a nemohla se na tu čtvrtou dočkat. Dlouho jsem přemýšlela, v kolik že mám vyrazit, abych tam nebyla moc brzo ani moc pozdě.
A hlavně jsem nevěděla, jestli se potom stihnu stavit doma, abych se převlékla a tak jsem se musela obléci tak, abych nebudila veřejné pohoršení v Nové scéně ND. Když jsem okolo čtvrt vyrážela vzala jsem si sebou vzala klíče od babičky, že se nebudu nakonec stavovat doma a půjdu ji raději na chvilku navštívit.
K Luxoru jsem dorazila lehce po třičtvrtě na čtyři. A fronta už se linula až k tomu casinu mezi Luxorem a CaA, poslušně jsem se zařadila a doufala jsem, že těch lidí předemnou není tolik, aby se na mě nedostalo. Při čekání se se mnou daly do řeči dvě paní (obě se později ve frontě shodly, že jim je kolem padesáti) a tak jsme tak nezávazně mluvily. Dozvěděla jsem se například to, že fronta na Madelaine Albrigh byla dlouhá od Luxoru až k hornímu MC´Donaldu, nebo že jsou obě zdravotní sestry.
Když se po půlhodině fronta začala hýbat, byla jsem velice šťastná. A po další asi půlhodině jsem se dosunula až k jezdícím schodům, kde byl nějaký securiťák, který pouštěl nahoru. A v další "várce" nahoru jsem byla i já. Celkové čekání mi trvalo asi hodinu deset. A podpis Fulghumovi trval asi pět sekund, a ani věnování jsem nedostala- kvůli nedostatku času a mnoha lidem za mnou.

Pak jsem vyrazila k babičce, kde jsem pobyla necelou hodinu a už jsem jela metrem na Mírák, kde jsem si narychlo koupila večeři (mají tam fakt dobré párky v rohlíku za 20Kč) a nasedla na 22 směrem Národní divadlo.
Okolo ND už bylo docela hodně lidí a uvnitř jich bylo ještě více. Vyšla jsem tedy nahoru, kde jsem odevzdala svůj kabát do šatny a pomalu se šinula ke svému místu.
Můj doprovod, maminka, přišla asi pět minut po začátku představení, ale uvaděčka ji již nepustila na její místo- dala jí židličku do uličky.
Celé představení začalo prezentací autora tedy Fulghuma a jeho partnerky, možná je to jeho žena to nevím. Ale vím, že je to ta, co ilustrovala tuto jeho knihu.
Potom se oba (pan F a ta jeho partnerka) usadili do první řady v hledišti a vše mohlo začít. Na pódiu se objevily rekvizity, byly velice jednoduché- jednoduchý bar a pár různě rozestavěných židlí. Celou knihu hrálo/četli vlastně tři herci (dva muži a jedna žena) a tedy každý z nich představoval tak dvě až tři role. Celé představení bylo v češtině, kromě pár španělských slov, které se objevují též v knížce. Asi tak uprostřed vstoupili na pódium pan F a jeho partnerka a zatancovali tango, celý tento výjev zapadla do představení, protože oba představovali postavy z knihy. Ona byla slepá tanečnice Dulci-Maria a on byla španělský tanečník, kterého překřtili na "Roberta Fulgumeri". Tancování jim oběma opravdu šlo, jen mi přišlo, že je to nějak pomalé, vždy jsem si myslela, že tango je tanec rychlý.
Potom už zase pokračovalo čtení/hraní. Po konci následoval opravdu dlouhý potlesk a na pódiu se objevil pan F. A pronesl jedinou větu (vlastně souvětí) v angličtině, která během celého večera zazněla. Týkala se zavřených dveří, které nejsou zamčené, ale pouze zavřené. Tyto dveře jdou otevřít a je to na nás, abychom vzali za kliku a vstoupily. Pro něj to byly dveře k tanci, on je otevřel a .... (napsal knihu) :)
A tím to všechno skončilo, následoval znovu veliký potlesk a šlo se domů. Na chodbě ještě prodávaly jeho knihy a on je podepisoval. To kdybych věděla nešla bych na autogramiádu do Luxoru. Ale co, nevadí... o věnování mi tolik už nešlo, jedno už mám..

Celé to Fulghumovské odpoledne jsem si velice užila. Jen musím přiznat, že mě to Listování překvapilo. Nebylo to přesně to, co jsem čekala. Bylo tam málo Fulghuma, on skoro nic nedělal- jeden tanec (jeden a půl vlastně) a jedna věta. A také jsem po shlédnutí představení již věděla obsah celé knihy a tak ji dočít byla jen otázka chvilky a neužila jsem si to tolik. Už před představením jsem ji totiž měla tak z půlky přečtenou, takže jsem věděla co příjde... Ale musím uznat, že herci byli opravdu dobří a vtipy uměli podat velice dobře, takže jsem se velice nasmála.
Ale kolem a kolem- ještě dlouho na to budu ráda vzpomínat a to jako úžasný zážitek :)

čtvrtek 13. října 2011

Svoboda

Nedávno jsem tak přemýšlela o tom, jak človíček tím, jak roste nabývá i svobodu.
Postupem času si osvojujeme nové a nové dovednosti a tím se stáváme dospělejšími a možná i svobodnějšími.
Ale opravdu je svoboda to, co tolik chceme?
Není lepší mít nad sebou určitou formu kontroly a nějakého hlídače? Není to důvod, proč existuje Bůh?
Protože Bůh, je podle mě, jakási forma hlídače. Je tu, protože ho tu chceme mít (někteří z nás více a někteří méně). Myslím, že každý potřebuje mít nad sebou někoho, na koho si občas může zanadávat, koho občas může úpěnlivě prosit o něco a kdo ho podpoří když je třeba. Hlídá nás, abychom se drželi své cesty. Nezáleží na tom, jestli je někde v nebi nebo jestli je Bohem nějaká část z nás nebo v nás. V obou případech nás hlídá a vede a v obou případech je vlastně na nás jestli ho posloucháme a jak si jeho slova vyložíme.

Takže proč vlastně všichni tak strašně bažíme po tom, býti svobodnými? Vždyť tu svobodu stejně nevyužíváme plně. A nikdo nikdy nemůže být absolutně svobodný. Vždycky musí brát ohled na svobodu jiných lidí/tvorů/rostlin/živočichů/nerostů/čehokoliv. A když nebude brát ohled neznamená to, že bude svobodným. Protože svoboda sebou nese i svá pravidla a povinnosti. Svoboda nikoho ještě sama o sobě nanakrmila, nikdy nikoho neochránila před ostatními, aby se jím najedli a nikomu nepomohla založit rodinu. Když chceme s někým být, musíme omezit svobodu vlastní a smířit se s tím.

A vlastně k čemu je nám svoboda, když ji nevyužíváme? Můžeme jezdit po celém světě, ale popravdě kolik z nás to dělá. Že na to nemáte peníze, ale když jsme žili v komunismu také jste je neměli a tolik vám chyběla ta svoboda. Takže jde jen o tu potencionální možnost někam vyjet? Tak to je svoboda naprd!

Znamená svoboda dělat si cokoliv a kdykoliv? Takže kdybych těď chtěla mohla bych všem říci, jak mě celý svět sere a vyzradit tajemství všech lidí, na kterých mi kdy záleželo? Ne nemůžu, mou svobodu omezuje moje morálka. Mou vlastní svobodu ovlivňují nejenom vnější faktory (stát,..) ale i mé vnitřní (schopnosti, vlastnosti,...). Morálka je někde mezi- je totiž tak něco vnějškově zvnitřnělého u většiny z nás. Pochází od našich vzorů- rodičů, prarodičů, opatrovatelů,..- ale je do nás natolik zažraná, že se nad ní u sebe už tolik nepozastavujeme.

Je to asi nesrozumitelá koláž myšlenek, ale doufám že alespoň někomu to dává smysl. Pro mě je svoboda něco, o čem si myslím že v určité míře mám ale jen v malé míře využívám. Nevím, na kolik je to správně. A na kolik toho budu za nějakou dobu litovat (v něčem lituju už teď).

čtvrtek 6. října 2011

Fulghum!

Můj oblíbený spisovatel přijede! Tedy on nejenom přijede do matičky Prahy, ale on bude mít autogramiádu v Luxoru a potom scénické čtení v Národním divadle. A ani tím to nekončí, ještě bude mít den poté (19.10.) taneční vystoupení v divadle Ponec.
Jů! Já se tak těším!
Vydal novou knihu, kterou zatím nemám ale určo si ji pořídím, a podepíše mi jí... Něco mi to připomíná, takovou "postarší" vzpomínku na jednu akci, kam též přijel. A popravdě okolnosti a moje vystupování tehdá bylo velice zajímavé. Naštěstí mě tentokráte moc lidí, kteří si o mě myslí, že jsem normální, neuvidí takže hurá jásat a křepčit!

Rozhodně si půjdu pro podpis a rezervovala jsem si lístek na to čtení. Přemýšlela jsem i o tom tančení, ale mám v té době francouzštinu tak to budu brát jako znamení, že všeho (i Fulghuma) moc škodí :)

úterý 4. října 2011

Rybičky, rybičky rybáři jedou!

Nevím jestli jsem to již sem nepsala, ale můj tatík dostal k svým Xtým narozeninám od své manželky, tedy mé maminky, extraordinérní dárek. Rybičky.. Nejsou to takové rybičky, jaké byste čekali. Jsou sice v akvárku, ale nemáte je doma. Ani ty rybičky nejsou tak úplně normální a asi nejsou ani tak moc levné. To jsem asi moc neprozradila, co?

Takže jde o to, že jsou to rybičky, které fungují tak trochu jako pemza. Tedy ožírají starou kůžičku z nohou. V dolní části Václaváku se nachází "Thajský ráj", kde ve výloze mají dvě akvárka a sedačky.
Tak právě na ty sedačky si sednete, ponoříte nohy do akvárka a hostina pro rybičky začíná.
Samozřejmě vám předtím umyjí nohy a poučí vás co a jak....

Potom už je tedy vnoříte dovnitř a necháte se okusovat (prý to lochtá) a necháte kolemjdoucí okukovat a hodnotit. Je to totiž opravdu dobrá zábava pro turisty a veliká část z nich si to fotí... Dobře, přiznávám, i já jsem fotila... (více foto mám na rajčeti- tedy další tři foto a jedno kratičké video)