Víte? Pokud nevíte, nestydíte se? Protože byste měli....
19.1. 1969 zemřel na následky popálení téměř 85% těla student Jan Palach. Ten, ktrerý se snažil svým činem probudit v československé společnosti odpor a nějakou akci, proti okupaci ze srpna 1968. Student, který obětoval to nejvyšší co měl, aby vzburcoval společnost. Již mu, dle jeho názoru, nezbývalo nic jiného, stejně účinného a tak se na Václavském náměstí dne 16.1. 1969 upálil. Zanechal po sobě dopis, podle kterého budou další "živé pochodně" pokračovat, pokud se veřejnost nějak nepostaví proti okupaci.
Přesné znění dopisu:
Vzhledem k tomu, že naše národy se octly na pokraji beznaděje a odevzdanosti,rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit svědomí národa.Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát za naši
věc upálit.Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku, a tak jsem získal právo napsat první listy a nastoupit coby první pochodeň.
Naše požadavky jsou: 1) okamžité zrušení cenzury 2)zákaz rozšiřování „Zpráv“.
Jak viděno, naše požadavky nejsou přemrštěné, spíše naopak.Jestliže naše požadavky nebudou splněny do pěti dnů, to jest do 21. 1. 1969,a nevystoupíNli lid s dostatečnou podporou (časově neomezenou stávkou) našich
požadavků, vzplanou další pochodně.
Pochodeň č. 1
P.S. Věřím, že naše národy víc světla potřebovat nebudou. Leden 1968 začal shora,leden 1969 musí začít zdola (má-li začít).
Tento dopis byl adresován předsednictvi Svazu československých spisovatelů, kam také došel a zachoval zde originál i s obálkou.
Odezva na jeho čin, bohužel však nebyla taková, jakou si přál. Veřejná bezpečnost začala vyšetřovat, kdo byl, proč to udělal a snažila se ututlat jeho oběť před veřejností. To se VB naštěstí nepodařilo, protože média (rozhlas) a hlavně ústní předávání si mezi sebou způsobili, že za chvilku o jeho činu věděla téměř celá Praha.
Mezitím byl Jan Palach v nemocnici a obojoval o život. VB se ho opakovaně snažila vyslechnout a zjistit, kdo jsou jeho následovníci (aby je mohla zatknout, ututlat vše atd). Nebylli k Palachovi vůbec vpuštěni a stejně si nemyslím, že by si s nimi chtěl povídat. Musel mít strašné bolesti, protože popáleniny druhého a třetího stupně na 85% těla nemohly zmírnit ani ty nejlepši analgetika. Viděli ho jen rodina (matka a bratr Jiří), personál nemocnice a dva z FF pro které si poslal (Bednáriková a Holeček, v den smrti). Dne 19.1. svým zraněním podlehl, což pro něj bylo asi vysvobozením.
VB poté přišla se snahou znehodnotit jeho snažení tvrzením, že se Palach neupálil opravdovým, ale tzv.studeným ohněm- ten nepálí a jeho působením nic nezničí. Nikdo jim však nevěřil...
Reakce na jeho čin byly různorodé- od hladovky (4 dny u Nár. Muzea), po pochody (až desetitisíce lidí). komentáře v médiích ale i v zahraničí.... A také další "živé pochodně" jako např. Jan Zajíc.
Bohužel však vše postupem času utichlo, Palachovo tělo bylo převezeno k pitvě (kde se podařilo sochaři Zoubkovi sejmout jeho posmrtnou masku) a poté spáleno. S jeho popelem se děly divy- původně byl na Olšanech, poté přesunut do rodné vesnice (aby se nemohly konat pietní akce) a po revoluci zase na Olšany. Jeho hrob byl hlídán a hrozily velké perzekuce a zatýkání za jakoukoliv peitu.
Hodnocení jeho činu je na každém z nás. Jednalo se o hrdinství? Byla to přiměřená oběť? Mělo to smysl a nebo se tím nic nezměnilo?
Na poslední otázku lze v odpovědi zmínit tzv. Palachův týden v roce 1989 (přesně dvacet let po činu). Kdy se mnoho z opozičních skupin (např. Charta 77) a příznivci JP shromářžidli na Václavském náměstí, aby si připomenuly jeho památku a snahu změnit poměry. Přerostlo to ve velká shromáždění, která rozháněla VB vodními děly a jinými prostředky. Zatýkala organizátory (Václav Havel dostal 9 měsíců) a snažila se potlačit, vše co se dalo. Jenže, jakmile jednou začaly demonstrace už se valila lavina a ta skončila až v listopadu Sametovou revolucí.
Nejhorší na tom všem je, že dnes je výročí. Ale kdo to ví? Kdo si vzpomene? V médiích nejsou skoro žádné zmínky (tedy co jsem viděla), ráno jsem v Metru viděla malý kraťoučký článeček, na idnesu je malý článek. TO JE ŠPATNĚ!!! Vždyť je nutné si jeho čin připomenout, jeho oběť vlastně pro dobro nás všech. Cožpak nám jeho snaha vymanit čs z okupace SSSR nestojí za více než pár článků?! Vždyť je relativně důležité výročí? Tímto tepmem za pár let /desítek let úplně zapomeneme a když při procházce na Václaváku narazíme na místo jeho upálení, nebudeme to vědět. Vlastně ani nebudeme vědět kdo to byl, co udělal a o co se snažil. a TO JE ŠPATNĚ!!!
Proč se ve školách učí tolik pravěk, když na dvacáté století nezbyde čas? Sama to vím, studovala jsem nedávno a jméno JP nepadlo v dějepise skoro vůbec! Co je lidem platné dozvědět se pětkrát během let, co se učí dějepis, že australopithekus byl dříve než ramapithekus?! Proč se místo toho alespoň třikrát nedozvíme něco o komunistickém režimu v Československu v letech 1948-1989?! Vždyť dnešní děti, vlastně ani já, to nezažily na vlastní kůži. Nevíme, jaké to bylo a lidi mají krátkou paměť a pokud se o to nebude mluvit, zapomeneme.
Zapomeneme, co a kdo pro nás a naši samostatnost udělal, a jen doufám, že to nedopadne zvolením další komunistické vlády. Protože to k tomu spěje, cožpak nevidíte, kolik mají procent voličů? Nelze se vymlouvat na starou generaci, protože ta (odpusťte mi to) vymírá takže by měla klesat procenta, ale ony stoupají!!!!
Nezapomínejte! Připomeňte si jeho čin, ať s ním souhlasíte či nikoliv. Udělal to pro všechny, pro mé rodiče, vaše rodiče a dokonce i nás a naše děti.
Nějaké připomínkové akce přeci jen jsou (přednášky, mše,..) pořádané hlavně Palachovou domovskou školou- Filosofickou Fakultou UK. Napádám vás občané ČR/SR/světa- zajímejte se o nedávnou historii, protože ta do velké míry utváří naši přítomnost. Nezapomínejte na ty, kdo položili své životy (dobrovolně i nedobrovolně) pro vlast či obecné dobro. Připomeňte si jejich památku.
A vy, kdož máte na starosti učební osnovy: UDĚLEJTE PROBOHA NĚCO S TÍM, ŽE SE VE ŠKOLÁCH (základních i středních) NEUČÍ 20.STOLETÍ!!! ZAŘAĎTE NEJNOVĚJŠÍ HISTRORII DO UČEBNÍCH OSNOV!!!
více info na: http://www.janpalach.cz/
Žádné komentáře:
Okomentovat