středa 29. června 2011

Bazén

Včera a předevčírem jsem byla v bazénu. Přesněji ve venkovním bazénu na Slavii (ačkoliv nejbližší zastávka se jmenuje Kubánské náměstí, ale což..)
Při pobytu ve vodě, protože já příliš plavání nepraktikuji (je to pro mě jen způsob přepravy a nepředstavuje žádnou velkou radost.) jsem přišla na několik pro mě zajímavých věcí:

  1. Sluníčko velice pálí (objevné, co? :D)
  2. Když pálí sluníčko, bude pálit i zem okolo bazénu a tak je dobré vzít si boty.
  3. Pokud jsou plavčíci placeni za promenádování se kolem bazénu tak, aby vyniklo jejich tělo, těmto platí milióny.
  4. Děti jsou dvojího typu- hubené/relativně hubené nebo obézní. Už není moc dětí, které by byly něco mezi, protože pokud nejsou hubené- jsou přetloustlé a sádlíčko se na nich jen kupí. (neříkám, že jsem nějaká anorektička, ale tolik sádlíčka nemám a ani jsem v jejich věku neměla a doufám, že nikdy mít nebudu)
  5. Snaha učit své děti plavat způsobem, že je hodíte do vody ať se to naučí samy není ideální v přeplněném bazénu. Hozením dítěte je sice možnost že se dítě udrží nad hladinou, ale na úkor toho, na jehož ramenou stojí a tím ho topí.
  6. Berušky mají sebevražedné sklony.
  7. V neděli ani zmrzlinář nepracuje... (ale prodavači Mojita ano...)

pondělí 27. června 2011

Segway!

Dneska jsme s Míšou vyrazili si užít náš vánoční dárek- dvouhodinovou projížďku na segway.
Měli jsme jít už dříve, ale kvůli počasí jsme to zrušili. A tak jsem se na dnešek těšila o to více, a bylo na co :)
Sraz jsme měli na Staroměstském náměstí. Potkali jsme tam segweyáka v růžovém firemním tričku, který nás měl na následující chvíle nastarost. Podepsali jsme, že jsme plnoletí a že jsme si vědomi rizik (bla bla) a nechali se poučit, jak se to vlastně ovládá a dostali jsme apartrní helmičky (naprosto divně tvarované..) Vpodstatě je to jednoduché, ale člověk si na to musí zvyknout. Takže nejdříve to vysvětlil mě a v mezidobí, kdy to vysvětloval Míšovi snažila jsem se si to osvojit. Potom jsme vyrazili.
Jeli jsme Pařížskou ulicí, to jsem se na tom ještě necítila úplně ji
stě- nevěděla jsem ani jak sjet a vyjet na obrubník, ale to nám bylo při prvním názorném obrubníku vysvětleno a správnost zkontrolována. Následovala jízda k židovskému muzeu (proplétání mezi turisty) a potom po nábřeží k Rudolfinu, potom na Kampu odtamtud k Lenonově zdi a následně na Pražský hrad. Potom jsme jeli na Petřín, kde jsme se chvilku projížděli zahradami, tedy jen já a Míša, protože segwayákovi to asi přišlo nudné a tak na nás jen tak čekal. No a potom jsme jeli z kopce dolů (tam, kde se jednou vysekal jeden 130kg vážící Rusák :P) na Újezd a potom po mostě k Národnímu divadlu, na Václavák, ke Karolinu a zpět na Staromák. Měli jsme ještě čas, do těch dvou hodin, a tak jsme se ještě s Míšou projížděli jen tak okolo...
Celá ta projížďka měla být spojena s výkladem o Praze, přiznejme, že se segweyák zpočátku snažil, ale potom už dodával jen perličky. ( jako o tom rozpláclém Rusákovi). A vtipná část na tom je to, že náš "průvodce" byl nepražák :) takže nám Pražákům popisoval naše městečko nepražák :)
Musím uznat, že jsem si celou projížďku velice užila. Byla to fakt zábava, ale trošku mě z toho bolí celé tělo :) Nezdá se to, ale je to namáhavé. A po těch dvou hodinách stání na jednom místě mě docela zakrněly nohy, jakmile jsem ze segwaye sesedla nešlo mi chodit ...
Ale opravdu moc mě to bavilo, byl to fakt dobrý nápad mých rodičů... Zase bych někdy šla..
Jen je blbé, že takováhle hračička stojí takových peněz..

Naše segwaye jsou od: http://www.segwaypt.cz/ (ale na webu je k nalezení spousta různých agentur a firem toto zprostředkujících)

sobota 25. června 2011

Piknikování


Zítra (26.6.) se uskuteční v parku Ladronka piknik. Tuto akci pořádá super(hyper)market Albert.
Pokud se Vám v určité době podařilo zarezervovat si (zadarmo!) jeden ze 400 piknikových košů, máte vyhráno.
Stačí se jen zítra dostavit a od 14:00 si vyzvednout připravený piknikový koš (zaplatit zálohu 300Kč, která bude navrácena) a začít si užívat připraveného dopoledne a pojídat se třemi přáteli obsah piknikového koše. Ale kdo si nezarezervoval, nezoufejte- pokud si někdo koš nevyzvedne do 16:00 propadá a je možno ho dát příchozím..
Původně to mělo být k vyzvednutí od 11:00, ale kvůli počasí to (ti troubové) posunuli... Troubové jsou to kvůli tomu, že mám později (od 16:00) další párty. Se svými spolužáky z fakulty máme grilovačku. A tak se trošku bojím, jestli to budu všechno stíhat... Ale nu což. Zítra si to na Ladronce s Klárkou a Elinkou užiju. Popijeme a pojíme a tak :)

úterý 14. června 2011

Narozeniny?

Stejně to nikdo nečte tak je vlastně naprosto jedno, co sem napíšu..
Jen by mi to snad mohlo pomoct..

Takže:
Dneska mám narozeniny! Je mi 21 let.
ale dnešní den byl no rozhodně ne takový, jaký by měl být můj narozeninový den. musela jsem vstávat okolo páté kvůli brigádě. Protože peníze NUTNĚ potřebuju a já blbá si myslela, že mi to nebude vadit, když dopoledne strávím letákováním. Ale byla to děsivá nuda. Nikdo nechtěla letáky a jediným bodem, ke kterému jsem se upínala, bylo že mi popřejí přátelé k narozeninám.
Ti, kterým já vždycky přeju. Snažím se dokonce jim přát přesně o půlnoci, aby to mělo "šťávu" nebo prostě jim popřát. Ale oni si ani nevzpomenou! To mě štve!
Ale ano, našli se tací, kteří mi popřáli a udělali tak můj den o něco hezčím. Velice jim děkuji, děkovala jsem jim i přes sms, a jsem hrozně vděčná za jejich přání.

A další věc? Včera jsme sice byli na večeři, což měla být oslava mých narozenin, ale dneska v den mých narozenin se všichni rozprchli. Táta a Michal jsou v hospodách. Co to má být?! Dneska mám narozeniny a tak chci být pohromadě! Nechci aby mi Michal ani nepopřál, vždyť až příjde bude zítra a to už nebudu mít narozeniny. (ano řekl mi ať jdu s ním, ale nikoliv že půjdeme jen spolu, ale s jeho kamarády a to je mi nanic to nejsou tak moc moji přátelé) A táta? Vždyť si domluvil před týdnem hospodu a VŮBEC mu nedošlo, že si to domluvil na den mých narozenin! A nechápal proč mi to vadí! Sakra mám narozeniny dneska a ne včera! Ani zítra! Ani nikdy jindy, prostě DNESKA!
Proč to nemůžete pochopit? Co je na tom špatného, že chci být na svoje narozeniny pohromadě? Že jsem to měla říct dopředu? A jak jsem to SAKRA měla vědět? Nenapadlo mě, že polovina rodiny bude pryč. Nevěděla jsem že to musím oznamovat dopředu, že si mám dávat kolkovanou žádost aby se mnou byla moje rodina v den mých narozenin... No to se teda polepším, příště dám nějakou dobu předtím žádost abych mohla být se svou rodinou! CHCI SNAD TOHO TOLIK?! nechtěla jsem jít znovu do hospody, stačilo být doma a povídat si, jít se projít společně se zasmát. Já nechci být domácnost individualit co si spolu nepovídají a nesdílejí spolu svoje zážitky a tak. Já chci být RODINA! Ti spolu mluví a tráví čas.
A když jsem se to snažila naznačit NIKDO to nepochopil. Snažila jsem se tatínkovi říct, že představa toho že je na moje narozeniny někde v hospodě se mi nelíbí a on nechápal proč! Jak může? A vůbec nechápal co mi na tom vadí. A maminka mi na to řekne, že jsem mu měla rezolutně říct ať to zruší, jenže já měla pocit že pak budu za špatnou a chtěla jsem aby to zrušil on sám, protože mu to dojde nikoliv že já mu to řeknu. A Michal byl u toho, když jsem se vztekala a že by nešel do baru s kamarády? Samozřejmě že šel.
Upřímně je mi jedno, že jsme rozdílní. Já se vždycky zajímám, vzpomenu si na narozeniny a nešla bych na rodinné narozeniny do hospody. A to že to tatík/Michal nechápe není jenom moje vina, já se snažila ale příjde mi, že oni to prostě svádí na to, že oni takový nejsou. (jsou to jen výmluvy! je to tak pro ně prostě jednodušší než myslet a zajímat se..) Ale já taková jsem! A už mě nějakou dobu znají a tak SAKRA můžou něco udělat. Takže jako jsem udělala chybu já, že jsem předpokládala, že to ostatní pochopí tatík (a asi i Michal) spoléhali na to, že to svedou na to, že jsou jiní. ALE narozeniny mám já! A já to takhle prostě nechtěla, jenže jsem to buhužel nevěděla dokud se takto nestalo. Nebo jako náznaky jsem samoyzřejmě věděla, ale přesnou představu jsem neměla (vlastně ani teď ji nemám). Vím jen co nechci- aby byl každý člen domácnosti jinde a sám. Já u počítače, maminka v obýváku u žehlícího prkna a kluci popíjeli v hospodě bez ohledu na to, že je mi 21 let.
Bez ohledu na to, jak na mě působí ty povídačky o tom, jak od 21 let už jen stagnujeme a že vlastně to nejlepší již máme za sebou. Jak se mám potom těšit na další dny a roky když mám mít to nejlepší za sebou. Přitom mi příjde, že za sebou mám dosti i z toho nejhoršího. A to se mám jako připravit na ještě horší? To nechci! A jak se s tím mám vyrovnat sama? Tohle nikoho nezajímá! Ano, mám pocit že nikoho nezajímám, že je vlastně všem (tedy mimo mumínka, který se zajímá a je tu se mnou ve všech ohledech) jedno zda tu jsem či ne, zda mám narozeniny nebo je jen jiný den. Vlastně tohle ani není jiný normální den, protože to by táta nebyl v hospodě, ale byl by u počítače/televize a nebo spal. A já bych seděla u televize a snažila se vypnou mozek a myšlení z obav, že bych myslela na to, že se mi to takhle nelíbí. Raději vypnu, protože když nevypnu dopadne to vždycky stejně- je mi ještě hůř. Když jdu za Michalem si povídat- nevěnuje mi pozornost a čučí do počítače (mě pak něco říkej o závislostech), když po něm něco chci trvá to řádku dní a pak stejně zapomene. Při povídání s mumínkem mám pocit, že všechno hrozně zveličuju a jak všechny moje "starosti" jsou prostě jen banality- já vím, že mumínek řeší jiné věci, ale mě trápí tamto a je to pro mě důležité. A vlastně se potom cítím ještě hůř, protože vidím, že se mumínek trápí a já jí nedokážu pomoct. A s tutíkem si povídat je složité, asi nejsložitější. Upřímně nevím proč. Máme prostě jiné názory na něco a mě příjde divný s ním mluvit o tom, co mě trápí. Možná bych mohla, ale moc mi to s ním nejde.
Normálně bych to řekla Elišce, ale ta se mi nějak vzdálila. Ano má zkouškové, ale to já měla v době jejích narozenin taky ale popřála jsem jí a psala si s ní po icq ikdyž mě čekala těžká zkouška.

Jsem prostě smutná. Už nejsem tak frustrovaná, to jsem si vybrečela, vypsala a odnesla to voda ve vaně. (díkybohu za vodu a psaní) To brečení bych si klidně odpustila, na tom musím zapracovat. Ale doufám, že nebudu muset, tedy doufám, že už podobná situace nenastane. Nechci aby nastala. Moje příští narozeniny budou jiné! To si slibuju! A na ty dnešní raději hned zapomenu, udělám z nich takový 30.únor. Něco co, se nestalo, ty světlé okamžiky přesunu na včera, protože to v hsipodě bylo hezké, a to ostatní necám na dnešku (tedy v zapomnění)..
Takže tři... dva.. jedna... ZAPOMEŇ!

čtvrtek 9. června 2011

Přijímačky

Včera a vlastně i předtím jsem jako brigádu rozdávala letáky pro jednu jazykovku, která nabízí i pomaturitní studium a večerní kurzy pro veřejnost.
Bylo mi jich docela líto, bylo to takové pesimisticky vypadající když jim předem dáváte leták na pomaturitní studium. Tak jim vlastně rovnou říkáte, že se nedostanou. Jedna slečna mi dokonce "vynadala"- vyčetla mi to... A já jsem byla ráda, že už více jak dva roky to mám za sebou. Ale za rok mě to čeká znovu...

Stála jsem tam a koukala na ty jejich vyjevené, ustrašené obličejíky a uvnitř byla ráda, že jsem tam jen na brigádu a ne na přijímačky. Ale při jejich pozorování mě zarazilo hned několik věcí.
První- rodiče. Část potenciálních vysokoškoláků si sebou na přijímačky přivedli rodiče. Některé rodiče "jenom" přivedli před dveře budovy, jiné dovedli až ke dveřím a s tím zbytkem snad psali i ten test :) Byla jsem přesvědčená, že to jsou již dospělí lidé a ne děti, co jdou do první třídy a rodiče s nimi musí chodit úplně všude. Ale očividně jsem se spletla.
Nejhorší bylo, že to nebyly jen výjimky, ale taková polovina, možná 60% procent. A to je zarážející. Pochopím, když rodiče doprovází žáčka tak do přijímaček na víceleté gymnázium (dobře, možná i na čtyřletou střední), ale na vysokou? To s ním budou chodit celý život?
A to o mě někdo tvrdí, že jsem příliš fixovaná na svou rodinu! Se mnou na přijímačky nikdo nešel...
Druhá s první dost související- fotografování. ANO, asi dvě rodiny si fotili svou dcerku/synáčka, jak jde na přijímačky. To už byl vrchol! Jak tohle můžou udělat? To už je snad horší než to, jak nás můj táta fotí snad v každé restauraci, kterou kdy navštívíme. Focení patří k mnohem menším dětem, nikoli k potenciálním vysokoškolákům. Chápu první třída, ale v tomhle věku?
Třetí- věk. Tedy spíše na kolik vypadají. U některých bych netipla ani patnáct a naopak u jiných bych to tipla na třicet. Jo vím, sama nevypadám na to, že mi má být tolik kolik mi je (a vlastně za pár dní bude), ale spíš mi jde o tu věkovou nevyrovnanost. Sama s tím mám zkušenosti- u nás na oboru jsem skoro nejmladší a nejstarší je tam na univerzitě třetího věku. No dobrá, to se nepočítá, ale většina mých spolužaček (protože kluků máme pár) je průměrně o půl roku/rok starší než já. Nevadí to, jen je to zvláštní...

čtvrtek 2. června 2011

Pěstouni

Teď nedávno odsouhlasilo ministerstvo práce a sociálních věcí, že registrovaný člobrda se může stát pěstounem pro jednu kombinovaně postižené děďátko.(viz: http://zpravy.idnes.cz/ministerstvo-poprve-pustilo-dite-z-ustavu-k-vychove-registrovanemu-paru-1tf-/domaci.aspx?c=A110610_140159_domaci_taj )

Otázkou je, zda je to správně.
Podle mého názoru ano. Myslím si, že je dítěti mnohem lépe u rodičů. A nezáleží na tom, jestli jsou to dva tatínkové/dvě maminky nebo tatínek a maminka. Hlavní je, že dítě milují, ochraňují a podporují. Bude to znít hrozně, ale tím spíš u postiženého dítěte, kdy je malá pravděpodobnost, že bude trpět špatným rodičovským vzorem (což je jeden z argumentů proti osvojování homosexuálními páry). Mimo to, ze své školy vím, že náklady na výchovu jednoho dítěte v ústavu jsou mnohem vyšší nežli na výchovu u pěstounů/adoptivních rodičů/... A pro dítě je to mnohem podnětnější, rodiče se totiž věnují jen jemu (popř. jeho sourozencům) a ne dalším deseti dětem. Je prokázáno, že vývoj u dětí v ústavu jde mnohem pomaleji nežli těch vychovávaných v rodině.
Mimoto naše skvielá domovina má jeden z největšího počtu dětí v ústavní výchově a nejmenšího v náhradní rodinné péči (jakéhokoliv druhu). Raději děti odebíráme rodičům nežli bychom jim je dávali. Splnit požadavky pro náhradní péči (jakéhokoliv druhu) je velmi složité. Celá rodina je dlouze prověřována, což sice samo o sobě není na škodu, ale musí se to dělat v únosném časovém úseku a určitým způsobem. A měl by se brát vpotaz i motivační faktor, také to, že rodiče nebudou přeci čekat 18 let nežli je prověří stanovený úřad a svěří jim dítě, které si jako miminko vybrali, ale už bude pozdě- bude z něj dospělý a samostatný člověk. Myslím, že by se měli zvýhodňovat rodiny, které mají zájem o dítě v pozdějším věku (či mentálně postižené) protože o zdravá krásná miminečka má zájem skoro každý. Ale ne moc rodin si chce přivést dospívajícího, který si již prošel jinou rodinou a je již "poškozený" jinou výchovou. Protože i to hraje roli.
A také naše republika nemá pořádně vyřešené co stěmi, kteří již nejsou dětmi. Tedy jak naložit s těmi, kteří opustili dětský domov (DD) ale neumí zacházet s penězi, nemají práci ani kde bydlet. Domů na půl cesty je málo, na brigádu neberou bezdomovce a děti jsou z DD zvyklé na luxus (který na ulici samozřejmě není a prací si na něj také jen tak nevydělají)

Bohužel však výchova v registrovaném partnerství, jako všechny typy náhradní rodinné péče, má i několik svých nevýhod. Mezi jednu takovou je to, že dítě má jen jeden rodičovský vzor. Tedy má dva ale stejného pohlaví, takže může existovat riziko, že bude mít problém si utvořit představu o tom, jak reaguje na určité situace opačné pohlaví. Ale to se dá vyřešit jinou blízkou osobou (opačného pohlaví nežli jsou rodiče), která vnese chybějící vzor.
A další problém mlže nastat u zlomyslných dětí ve školní třídě. Takto osvojené dítě bude mít ještě větší problém vysvětlit proč není rodičům podobné a proč že má dvě maminky/dva tatínky. Ale tento problém je na jednu stranu způsobem právě malým počtem dětí v náhradní rodinné péči. Protože kdyby to byla častější praxe, žádné dítě by se nad tím už nepozastavovalo a nedělalo si z toho srandu. Nebo alespoň by takových bylo méně. Dříve určitě také nebylo normální že ve třídě je nějaký míšenec a teď to děti již přijímají. Je to tím, že je jich více.

No uvidíme, jak se bude vyvíjet praxe u nás v republice. Ať už to bude jakkoliv mělo by to být ku prospěchu dětí. Ale dost často je to ku prospěchu státu, alespoň on si to myslí- ale mýlí se!

Přečtěte si: http://www.odsouzeni.cz/