čtvrtek 31. ledna 2019

Obídek

Musím se pochlubit něčím, co se mi dnes stalo... ale vezmu to trošku ze široka (a žádní hroši, žirafy atd).

Ještě když jsem pracovala jako osobní asistentka v Geru tak jsem jednou takhle šla kolem pekařství a tam měli domácí buchtičky. Tak jsem je koupila a doma jsem nám s drahým polovičkou udělala buchtičky se šodó (tedy tekutějším pudinkem a troškou rumu). Moc se mi to nepovedlo, protože jsem neuměla odhadnout konzistenci toho šodá a vlastně ani množství rumu. Takhle to bylo párkrát.
Když jsem pak odešla z Gera, tak jsem už neměla cestu kolem tohoto pekařství a tak jsem je už doma nedělala. Párkrát jsem je někde měla (např. v kočičí kavárně ve Vodní ulici na Smíchově), ale vlastně jsem na ně spíš myslela a doufala, že je někdy někde potkám.
A na to, že bych si je upekla doma už jsem párkrát myslela, ale popravdě jsem na to byla vždycky líná. Buchty (velké plněné) jsem už párkrát dělala a mám je ráda, ale jsou pracné a co teprve je dělat maličké (sice bez náplně) ale pidi buchtičky? No jak říkám, líná...

Takže když se nedávno bráška s přítelkyní zmínili, že ve Výčepu na Korunní ulici je mají, tak jsem hned věděla, že tam musím jít. Dlouho jsme se domlouvali na termínu a nakonec po nějakých peripetiích jsme tam byli včera. Restaurace pěkná, jídlo vynikající, ale ceny na můj vkus (a plat) příliš vysoké. Dali jsme si sekanou v housce (170 Kč) a buchtičky (100 Kč). Sekaná byla vynikající, ale jsem se nedokázala povznést nad to, že sekanou v housce prodávají jinde za 30 Kč. Přestože takovou určitě nemají, takhle byla vááážně vynikající, tak přeci jen prostě sekaná v housce (se zelím a hořčicí).  No a buchtičky... No popravdě byla to jedna čtyřbuchtička plněná mákem a já mám nemusím. Ale snědla jsem ji (je) a nebylo to špatné, ale popravdě to bylo zklamání. Za tu cenu a toho těšení se jsem prostě chtěla něco víc. Je pravda, že tam to mají jako moučník a jako takový se to dá brát (tedy až na tu cenu), ale moje těšení se to neuspokojilo.

No a teď se blížíme ke dnešku...
Dneska ráno mi drahý polovička napsal, že v restauraci kam on chodí z práce na oběd dnes mají na denním menu... no hádejte co.... jo! jsou to buchtičky!
Tak jsem hned psala, že si pro ně dojedu. Ale drahý polovička byl (a je) tak dokonalý, že mi je dovezl až téměř pod nos. Byla jsem jako supernova těsně před výbuchem :)
Hned jsem si je obřadně donesla do práce a s gustem se do nich pustila. A tentokrát jsem nebyla zklamaná! Moc mi chutnaly! Dokonce jsem vylízala tu plastovou mističku, ve které to bylo, to abych nenechala ani kousek toho jejich šoda..

Foto před:

Foto po:


Moc děkuju za zpříjemnění pracovního dne, úžasný oběd a skvielého drahého polovičku!

pátek 11. ledna 2019

Jednou inspektor, navždy inspektor?

Minulý rok touto dobou jsem se zaučovala v nové práci. Letos touto dobou už jsem mírně zaučená ve své (již jiné) práci.
Ale z minulé (i těch předcházejících) práce ve mě přeci jen něco zůstalo.... částečně se mi to zarylo pod kůži a nějak se mě to drží.
Minulá práce (když se na to dívám zpětně) tak i určité tři dny v měsíci bavila. A přesně ty tři dny a jejich obsah se mi zaryl pod kůži. Jednou inspektor sociálních služeb (ikdyž extra junior a nezkušený) tak asi navždy (nebo minimálně na dlouho) inspektor.

Tak a teď je na čase říct, co jsem tím měla na mysli.
Nedaleko mého dřívějšího bydliště nedávno na místě dřívějšího hotelu a restaurace (ke které mne pojí mnoho vzpomínek) otevřeli domov pro seniory (přesněji je to domov se zvláštním režimem, to abychom byli přesní). Je to soukromé zařízení, které mě ale vááážně rozčiluje. Ale horší je, že není samo a takto to chodí i jinde...
Nejdříve se ke mne dostaly jen takové kusé informace, kolik tam klienti platí. Poté jsem se o tom bavila s jednou kamarádkou, která je stejně "postižená" sociálními službami jako já a pracuje v nich, která mi též potvrdila, že platba za pobyt tam je velká. Trochu ji překvapilo, když jsem jí řekla, že i na ně se vztahuje ustanovení o maximální úhradě ze zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách (ZSS) bez ohledu na to, jestli jsou soukromí anebo nikoliv, takže si koledují o pokutu. Jakmile mají registrovanou sociální službu, tak musí dodržovat ustanovení dle ZSS a bez registrace sociální služby by vůbec nic takového neměli poskytovat (to si také koledují o pokutu).
NA webových stránkách sice mají, jak ZSS určuje, že maximálně mohou od klienta vyžadovat 380(kč na den (tj. 210 ubytování + základní činnosti a 170 celodenní jídlo), ale v praxi podle toho nepostupují. Podle mých informací tam klienti za pobyt platí až 35 tisíc! Přitom maximálně by měli platit, pokud nemají kvůli nízkému důchodu sníženou úhradu, 31 x 380 = 11 780 ,-. A to ještě tyto domovy pro seniory (všechna pobytová zařízení sociálních služeb) berou celý příspěvek na péči toho klienta, který může být až 13 200 (a to do zmíněných 35 tisíc počítáno nebylo!)
Takže to je to, co mě štve. Jenže já s tím nic nenadělám a rodiny klientů také moc ne, takže jsou vydíráni a musí doplácet za pobyt svého rodinného příslušníka. Je to bezohledné a nemorální, protože tento typ poskytovatelů spoléhá na to, že rodiny již potřebují svého příbuzného někam do sociální služby dát, ale protože je málo volných míst, tak si za to řeknou více nežli mohou. Jenže ta rodina už to doma sama nezvládá a tak nemá na výběr než tyto horentní sumy platit a to je, dámy a pánové, ŠPATNĚ! No a když si rodina stěžuje, že je to moc vysoká úhrada tak je služba nepřijme a vymyslí si, že je např. mají plno (přestože nemají). A nedejbože pokud si stěžujete... Takhle by systém fungovat neměl!

Nedávno jsem byla v tomto zařízení na návštěvě jednoho milého pána. Bydlí tam už pár měsíců a tak mě zajímalo, jak se má a jak se mu tam líbí.
No a co jsem viděla mě vlastně nepřekvapilo. Logické by bylo, že když už chtějí tolik peněz, že za to poskytují alespoň adekvátně dobré a na výši služby. Jenže jednou inspektor, navždy inspektor ve mě říkal, že tak to není a víte co, měl pravdu.
Zařízení sice vevnitř vypadá dobře, čistě, ale rozhodne to není "domov", což obsahuje název poskytovaných sociálních služeb (domov pro seniory, domov se zvláštním režimem). Domov si představuji jinak a tamější klienti by mi jistě dali zapravdu. Doma by mi například nechodily pečovatelky v nemocničním mundúru, neměla bych k pití dostupný pouze jeden druh pití (studený čaj) a neměla holé zdi (tedy já je doma holé mám, ale to jen dočasně). Dále bych za peníze, které jim klienti a jejich rodiny platí, očekávala že budou dostávat teplé jídlo (a nikoliv studené) a že bude na WC k dispozici toaletní papír a nikoliv šmirglpapír. Ale to bych asi chtěla moc, co?
Je pravda, že čisto tam mají a klienti mají polohovací postele, jsou k dispozici jednolůžkové pokoje a mohou si vybavit pokoj do jisté míry dle svého vkusu (soudím dle pokoje milého pána). Co jsem měla možnost vidět, tak zaměstnanci byli na milého pána milé, ale to mohlo být protože jsem tam byla...

Tak a teď vám povím, proč vám to všechno říkám.
Za A) abych se z toho vymluvila a postěžovala si. Protože jsem sice bývalý junior ispektor v zácviku, ale já s tím nic nenadělám. Nejsem rodinný příslušník a sice mu mohu říct, co si o tom myslím a co radím, ale rozhodnutí je na něm a pokud není nikde jinde místo, tak ho chápu, že nemusí mít moc jiných (lepších) možností.
Za B) hlavně abyste v případě, že někdy budete potřebovat vy nebo vaši příbuzní nějakou pobytovou službu, tak jste nenaletěli nějakému takovémuto poskytovateli. Vězte, že je určená maximální výše úhrady, kterou od má klient platit a že v případě, že má klient nízký důchod, tak mu služba musí ponížit úhrady. Z důchodu totiž klientovi vždy musí zůstat minimálně 15% a to za jakkoliv vysokého čí nízkého. Poskytovatel sociální služby klienta též nemůže odmítnout proto, že na to nemá! Oni si sice najdou jiný důvod, ale oficiálně to nesmí být kvůli penězům. Mohou to být jen přesně určené 4 důvody, které jsou v ZSS. Také je dobré vědět, že sociální služba nesmí přijetí podmiňovat či požadovat, aby za pobyt doplácela rodina do výše skutečných nákladů. Proto jsou sociální služby sponzorované krajem a ostatními institucemi, nemusí to dělat rodiny. Mohou, pokud chtějí, ale poskytovatel sociálních služeb je nesmí nutit! V poslední řadě je dobré vědět, že se lze bránit proti nekalým praktikám poskytovatelů a to stížností a to jak na MPSV nebo třeba ombudsmanovi (tedy momentálně ombudsmance).

Tak to je pro teď vše, děkuji :)

středa 2. ledna 2019

Bilance roku 2018

Takže co se v mém životě událo v roce 2018?

Ještě na konci roku 2017 začala přestavba bytu po babičce. Tato přestavba trvala do konce července, ale o stěhování až níže... :) Rekonstrukce to byla rozsáhlá -  od elektriky, podlah, vody až po kuchyň. Celkově musím říct, že rekonstrukce proběhla relativně v pohodě a to hlavně díky drahému polovičkovi, který věnoval svůj drahocenný čas tomu, aby dupal na řemeslníky a jiné pracovníky a kontroloval a plánoval postup. Samozřejmě také díky našim, bráškovi, Maštymu, Hubáčkovi a Mikešovi, kteří každý nějak pomáhali. Kromě snad jednoho řemeslníka, bychom všechny doporučili...

Na začátku ledna jsem nastoupila do nové ministerské práce. Práce, která mě docela zajímala zkusit, protože to byl pohled z druhé strany na něco, co jsem znala. Práce to byla některé dny zajímavá, některé dny nudná a někdy se dala přežít. Hodně mě toho naučila a něco ve mě zanechala.

Po pár měsících v této práci se na mne obrátili z práce, kam jsem dříve dělala pohovor a neuspěla, že mají nové volné místo na EU projektu a zda bych měla zájem. Poslechla jsem si co nabízejí a zájem jsem měla. Znělo to tak, že bude více zajímavých dní, než bylo v současné práci a více peněz za menší úvazek (ministerská práce totiž měla 6ti měsíční zkušební dobu, pochopitelně bez odměn a osobka). Práce měla jeden zádrhel - byla až od října a do té doby jsem někde musela pracovat. V minulých článcích je popsáno jak se to vyřešilo- na ministerském místě jsem byla do konce srpna, pak si měsíc válela šunky a od října jsem tedy nastoupila.

No a na přelomu července a srpna proběhlo již zmíněné stěhování (národů). Proběhlo v mé nepřítomnosti, protože jsem byla na své poslední inspekci mimo Prahu a tak jsem se ho bohužel nemohla účastnit. Naštěstí mám úžasného drahého polovičku, brášku a rodiče, kteří s půjčeným vrakem zvládli. Takže jsem odjela z nájemního bytu a vrátila se do zděděného bytu plného krabic. Ještě nějakou dobu jsme žili mezi krabicemi, nádobí myli ve vaně a tamtéž si i čistili zuby. Pak se vše začalo měnit a my najednou měli umyvadlo, korpusy dolních skříněk v kuchyni, šatnu, skříň v chodbě, ... a krabice pomalu začaly ubývat.
Momentální stav je, že nějaké krabice ještě stále nejsou vybalené. Stěny jsou ještě stále holé a bez obrázků a knihy nemáme zatím kam vybalit, ale žije se nám dobře.

V září jsme byli na téměř měsíční dovolené. Tedy já jsem měla měsíc volno a drahý polovička v některých fázích i trochu pracoval. Tři týdny jsme strávili u móóóře ve Slovinsku a Itálii, kde bylo nádherně, zmrzlinově a cornettově (něco a la croissant, co rozhodně doporučuji vyzkoušet). Bylo málo lidí a krásné počasí. "Mafiánské" ubytování bylo pěkné a město také. Jen ho (to ubytování) najít bylo trošku složitější. Poprvé v životě (a snad i naposled) jsem si brala zpět občanku a vysvětlovala, že sice jsme už skoro složili zálohu na 14 denní pobyt, ale změnili jsme názor a ten apartmán nakonec nebereme a jdeme jinam.

Podzim byl ve znamení úprav bytu a krátkých výletů do Jeseníků a na Ještěd. No a pak tu byly Vánoce, Silvestr a teď je leden..

Tak to byl můj rok...
Co váš?